W 1921 rozpoczęła się historia Alessi, Fabryki włoskiego designu, która stworzyła wiele dzieł sztuki, zaprojektowanych przez ponad 200 najzdolniejszych designerów z całego Świata.

Każdy z tych obiektów, jako część historii designu, wniósł do naszych katalogów cień swoistej oryginalności pochodzenia etnicznego lub kulturowego każdego z naszych projektantów. W rzeczywistości ta cenna umiejętność doświadczania autentycznych wrażeń z obcowania z wieloma różnymi kulturami jest główną cechą charakteryzującą współczesny włoski design.

Od 1921 roku najbardziej znacząca część naszej produkcji wyspecjalizowała się w obróbce metalu na zimno i po dziś dzień ten trend jest kontynuowany we Włoszech przez naszych uzdolnionych pracowników.

W przeciągu ostatnich dekad pracowaliśmy również z innymi materiałami, takimi jak porcelana, szkło, drewno, plastik i dla każdego z nich opracowaliśmy osobną strategię produkcji. Nawet wtedy, gdy produkcja odbywa się poza fabryką w Crusinallo, nasze wytyczne gwarantują ten sam standard i jakość wykonania – w połowie drogi między zaawansowaną technologią produkcji przemysłowej a dbałością o szczegóły rękodzieła.

Przedmioty wykonywane z tych materiałów są obecnie produkowane w różnych miejscach na świecie, lecz nadal pozostają wierne oryginałom Alessi – u ich podstawy leży ta sama koncepcja doskonałości designu, zostały wyprodukowane z tą samą dbałością o jakość, a cechuje je niepospolite połączenie stylów, figlarności, kultur, ironii